SSS

Gezmek amaçlı Paris'e gittim; beraberimde kaç liralık eşya getirirsem vergi muafiyeti söz konusu olur?

Muafiyet, her bir yolcu için toplam gerçek kıymeti 430 Euro’yu geçmeyen eşya için uygulanır. Ancak 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Euro olarak belirlenmiştir.

Turistik gezi amaçlı Hong Kong'a gittim, Türkiye'ye girerken beraberimde 1200 Euro tutarında hediyelik eşya vardı. Ne kadar vergi öderim?

18 yaş ve üzeri her bir yolcu için kıymeti 1500 Euro’yu geçmeyen eşya için geldiği ülkeye göre değişen oranda tek ve maktu vergi uygulanır. Söz konusu vergi oranları;

– AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18

– Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranındadır.

Ayrıca eşyanın;

– Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden 1 ay önce veya 1 ay sonra gelmesi,

– Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

– Kişinin şahsının ve ailesinin kullanımına mahsus olması, şartlarını taşıması gerekmektedir.

Türkiye'ye mevcut gümrük kanunu kapsamında kullanılmış otomobil ithalatının yasak olduğunu biliyorum ancak Türkiye'de Mercedes gibi distribütörleri bulunan araçları Türkiye'ye vergilerini ödeyerek şahsen veya Türkiye'de mevcut şirketim adına ithal edebilir miyim?

Türkiye’de distribütörü olsa dahi Serbest Ticaret Anlaşması gereği dilediğiniz aracı yurtdışından kendi adınıza veya Türkiye’de bulunan şirketiniz adına vergilerini ödemek kaydıyla ithal edebilirsiniz.

Firmamız araç ithalatı gümrükleme işlemleri konusunda uzman, uluslararası araç nakliyesi lojistik hizmetlerinde deneyimlidir. Konuyla ilgili uzmanlarımızdan bilgi, destek ve hizmet alabilirsiniz.

Türkiye'ye gelirken oğluma bir adet bisiklet getirdim, vergi ödeyecek miyim?

Hayır, Türkiye’ye gelirken oğlunuza getirdiğiniz veya getirmek istediğiniz bisiklet için bir vergi söz konusu değildir.

Yurtdışından kendi olanaklarım dahilinde otomobil ithalatı yapabilir miyim ?

Türkiye’de yerleşik Türk vatandaşları veya yabancı uyruklu kişi veya şirketler, vergilerini ödeyerek yurtdışından, Türkiye’de distribütörleri olsun veya olmasın, diledikleri araçları (sıfır olması kaydı ile) ithal etme hakkına sahiptir. Kullanılmış 2. el araç ithali yasaktır.

Yurtdışından Türkiye'ye işlenmiş kereste ve mobilya ithalatı yapmak istiyoruz; bu konuda Türkiye gümrüklerine gelecek mobilya ve kerestelerin ithalat işlemlerini firmanıza yaptırabilir miyiz? Yaptırmamız halinde gümrük komisyon ücreti ne kadardır?

Firmamız ticari gümrükleme konusunda firmaların işlemlerini sadece proje bazlı ve yüksek kapasiteli işlem taleplerinde değerlendirmektedir. Muafiyetli, geçici ithalat kapsamı haricindeki ticari gümrükleme işlemler; iş ortağımız olan, güvenilir ve sadece ticari eşya gümrükleme hizmetlerinde bulunan bir gümrük müşavirlik firmasına yönlendirilmektedir.

Türkiye’de firmamız gibi yasal zeminde çalışan gümrük müşavirlik firmaları bağlı oldukları gümrük müşavirlik derneklerinin her yıl hazırlanan gümrük müşavirlik hizmet bedelleri üstünden bedel almaktadır.

Yüksek adetli ithalat veya ihracat gümrükleme işlemlerinde firmaya özel gümrükleme ekibi oluşturulur ve işlem bazında değil aylık net danışmanlık bedeli üzerinden hizmet bedeli tahakkuk ettirilir.

Yurtdışında yaşayan yabancı bir personelim. Türkiye'ye gelirken kitap, bisiklet, oyuncak gibi kişisel eşyalarımı yanımda getirmek yerine ucuz olması sebebiyle kargo ile göndermek istiyorum, mümkün müdür? Vergi ödeyecek miyim? Bununla ilgili gümrük kanunu nedir?

Yurtdışından Türkiye’ye gelirken kitap, bisiklet, oyuncak gibi kişisel eşyanızı kargo ile gönderip belirli süreler dâhilinde vergi ödemeden ithal edebilirsiniz.

430 Euro kıymeti geçmeyen eşya vergiden muaftır.

Önemli değeri olmayan eşya ve yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşya muafiyeti hükümleri saklı kalmak üzere, her bir sevkiyat ya da 18 ve daha yukarı yaştaki her bir yolcu için kıymeti 430 Euro’dan yüksek ve 1500 Euro’yu geçmeyen eşyanın;

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,

b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20,

oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

(2) Birinci fıkrada sözü edilen limit dâhilinde getirilen eşyanın;

a) Yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden 1 ay önce veya 1 ay sonra gelmesi ya da yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,

c) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması,

ç) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi, gerekmektedir.

Türkiye'ye gelişimde kargo yolu ile getirdiğim kişisel eşyalarımın gümrükleme işlemlerini yapabiliyor musunuz?

Firmamız, yolcuların beraberlerinde ya da değişen süreler içerisinde getirdikleri veya götürecekleri, kendi kullanımlarına mahsus, gayri ticari nitelikteki kullanılmış veya kullanılmamış zati (kişisel) eşyanın hava, kara ve deniz yollarında oluşan gümrükleme işlemleri konusunda uzman ve deneyimlidir. Bu konuda hizmet verdiğimiz müşterilerimizin görüşlerini Yazılı Referanslar sayfasında bulacaksınız.

Almanya'dan turistik seyahat amaçlı olarak Türkiye'ye geleceğim, yurtdışından beraberimde hangi eşyaları vergisiz olarak getirebilirim?

Yurtdışından beraberinizde aşağıdaki eşyaları getirebilirsiniz.

GİYİM VE YOLCULUK EŞYASI

1- Yolcunun giyinip kuşanmasına mahsus eşya

2- Yolcunun yaşantısına mahsus eşya ile seyahat eşyası

ELEKTRONİK / DİJİTAL EŞYA

1- LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın bir adet renkli televizyon (55 ekrana [55 ekran dahil] kadar)

2- Birer adet video kamera (10 adet boş kaseti ile birlikte) ve fotoğraf makinesi (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)

3- Bir adet GPS yön bulma cihazı

4- Bir adet dizüstü bilgisayar ya da PC, aksam ve parçaları (flash bellek, harici hard disk dahil)

5- Bir adet radyo veya radyo-teyp

6- Her türlü ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlardan bir adet ile bu cihazlara ait toplam 10 adedi geçmemek üzere üzerine kayıt yapılabilen plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD

7- Bir adet kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti

8- Tv, müzik çalar, video oynatabilme özelliğine sahip olanlar dahil olmak üzere GSM-Cep telefonu (yabancı misyon mensupları hariç iki takvim yılında 1 adet)

MÜZİK ALETLERİ

Elde taşınabilir müzik aletlerinden birer adet olmak üzere en çok 3 adet

SPOR VE OYUN ALETLERİ

1- Bir adet kamp çadırı

2- Bir adet dalgıç takımı

3- Bir adet motorsuz şişirme bot

4- Bir adet yelken tertibatlı sörf

5- Bir çift yüzme paleti

6- Golf malzemesi (golf aracı hariç)

7- Yolcunun tek başına kullanabileceği özelliğe sahip birer adet olmak üzere spor yapmasına mahsus diğer spor alet ve giysileri (paraşüt ve kayak takımı dahil, deniz motosikleti ve motorlu deniz kızağı hariç)

SAĞLIK CİHAZLARI

1- Hasta yolcuya ait yatak

2- Maluller için hareket ettirici tertibatı bulunan motorlu, motorsuz koltuk

3- Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar

4- Kişinin kullanımına mahsus tıbbi cihazlar

5- Gaz maskesi, koruyucu elbise

MUTFAK EŞYASI

Yolculuk esnasında kullanılacak mutfak aletleri ile birer adet olmak üzere küçük ev aletleri

DİĞERLERİ

1- Hac ve umreden gelen yolcuların beraberlerinde getirecekleri veya posta veya kargo yoluyla gönderecekleri, Müsteşarlık ile Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek miktarda hurma ve zemzem suyu

2- Çocuk yolcuya mahsus bir adet çocuk arabası

3- Çocuk yolcuya mahsus oyuncaklar

4- Bir adet ütü

5- Bir adet bisiklet

6- Bir adet el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç)

7- Araçla birlikte yolculuk halinde, aracın kendisine ve sürücüsünün kullanımına mahsus diğer alet ve cihazlar ( Akü şarj cihazı, akü ile çalışan otomobil süpürgesi, akü ile çalışan buzluk vb.)

8- Kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın

Amerika'dan antika bir otomobil ithal etmek istiyorum. İthal etmeyi düşündüğüm aracın antika otomobil statüsünde olabilmesi için araç kaç model olmalıdır? Antika arabaların gümrük işlemlerini firmanız yapıyor mu?

Türkiye’de yerleşik Türk vatandaşları veya yabancı uyruklu kişi ve şirketler, vergilerini ödeyerek yurtdışından 1974 model ve altı antika otomobil statüsündeki araçları ithal etme hakkına sahiptir.
Firmamız yurtdışından ithal edilecek antika otomobillerin gümrük müşavirlik işlemleri konusunda uzmandır. Talep halinde antika otomobillere yönelik uluslararası araç nakliye hizmetleri dahilinde dünyanın her noktasından kombine taşıma hizmeti de sağlamaktayız.

Yurtdışından ithal edilecek antika bir aracı gerçekten ucuza almış olsam dahi Türkiye gümrüklerinin söz konusu aracı en az 16.000-18.000 USD üzerinden vergilendirildiği doğru mu?

Evet, ilgili uygulama 2011 yılında başlamıştır.

Taxfreecar veya triptikli aracım çalınır veya pert şekilde kaza yaparsam ne yapmam gerekir?

Aracınız çalınırsa bunu polis raporuyla; kullanılmayacak duruma gelirse, polis raporu ve savcılık tutanağı ile Turing ve Otomobil Kurumu?na ve gümrüğe en kısa sürede bildirmeniz gerekir.

İki adet pasaportum var ve Türkiye'ye giriş yaptığıma ilişkin tüm bilgiler bir pasaportumda kayıtlı. Diğer ikinci pasaportum üzerine kayıt yaptırarak otomobil getirebilir miyim?

Bu tip işlemler yanıltıcı bilgi ve belgeler ile gümrük idaresini yanıltarak işlem yapmak kapsamında kaçakçılık takibatı gerektirir.
Hakkınızda 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümlerine göre işlem yapılır ve kaçakçılık yapmakla yargılanırsınız. Yargı bitimine dek aracınıza el konulur.

Türkiye'de oturma ve çalışma iznim var. Turistik kolaylıklar kapsamında araçlara 180 gün süre verildiğini biliyorum, peki Triptik denilen turistik kolaylıklardan ben de faydalanabilir miyim? Bodrum'da yaşayan ikamet sahibi Alman arkadaşlarım var, onlar getirmişler, nasıl olabilir?

Kişinin taşıtı ile birlikte Türkiye’de kalabileceği azami süre 180 gündür ve bu turistik kolaylıklar adı altında turistik seyahat için gelen ve yurtdışında ikamet eden şahıslara tanınan bir haktır. Türkiye’de ikamet sahibi olan bir kişi bu haktan yararlanamaz.
Bodrum’da yaşayan Alman arkadaşlarınızın durumunun sınır kapısında görev yapan gümrük memurlarının gözünden kaçmış olması ya da bu konuda bilgisiz olması mümkün. Arkadaşlarınızın durumu tespit edilirse, haklarında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu hükümlerine göre cezai işlem uygulanır.

Türkiye'ye yaz tatilinde Almanya'dan geldim ve arabamla 180 gün Türkiye'de kalarak aracımı yurtdışına çıkardım. Tekrar ne zaman araç getirebilirim?

Siz ve aracınız yurtdışında kesintisiz 185 gün geçirdikten sonra yeniden aynı ya da başka araçla Türkiye’ye gelebilirsiniz.

Türkiye'ye yılın belirli zamanlarında gelen yabancı bir emekliyim. Geçen yıl Türkiye'de arabam ile 180 gün kalarak arabamı İngiltere'ye götürdüm. Belirli bir süre İngiltere'de kalmadan adıma kayıtlı başka bir marka ve modelde araba ile Türkiye'ye girebilir miyim?

Sizin İngiltere’de veya yurtdışında herhangi bir ülkede tekrar 185 gün veya daha fazla kalmanız gerekiyor ki, yeniden aynı aracı veya başka bir aracı getirebilesiniz..

Türkiye'ye turistik ziyaret için arabamla geldim, arabamı Türkiye'de bırakarak yurtdışına çıkmak istiyorum, mümkün mü?

Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında aracıyla gelen, ancak aracı olmadan yurtdışına çıkmak isteyenlerin en yakın gümrük idaresine başvurarak, gümrüğe taahhütname vermesi ve yurtdışına taşıtsız olarak çıkış izni alması gerekir.
Dilerseniz gümrük idaresine taşıtınızı teslim ederek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsiniz.

Turistik kolaylıklar kapsamında (triptik) veya Taxfreecar statüsünde kullandığım otomobili Türkiye?de benden başka kimler kullanabilir?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak triptikli olarak ya daTaxfreecar® statüsünde (mavi plaka) geçici olarak ithal edilen taşıtlar; taşıt sahibinin, ikamet yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan eşi veya birinci derecede akrabası olan kişilerce kullanılabilir. Araç sahibinin de bulunması koşuluyla aracı seyahat süresince üçüncü şahıslar da kullanılabilir. Araç sahibi araçta değilse Gümrük Kanunu?na göre cezai işlem yapılır.

Türkiye'de satılan diplomatik bir aracı, Türkiye'de oturumu olan yabancı bir şahıs satın alabilir mi ?

Şayet yabancı şahsın Türkiye’de çalışma izni veya diplomatik ve emeklilik statüsü yoksa, konsolosluk arabası veya diplomatik araç satın alamaz.

Ankara'da bulunan yabancı elçiliğimizin ve elçiliğimizde görevli diplomatik misyonun ev eşyalarının ithalatı konusunda İstanbul limanlarında oluşacak gümrükleme işlemlerinde yardımcı olabilir misiniz? Konsolosluk, elçilik ve diplomatik misyon eşyalarının gümrükleme konusunda yardımcı oluyor musunuz?

Firmamız ev eşyası gümrükleme konusundaki uzmanlık ve deneyimi ile Türkiye’de birçok konsolosluk ve büyükelçiliğe hizmet vermektedir (Amerikan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Konsolosluğu, Danimarka Büyükelçiliği, Kazakistan Konsolosluğu, G.Afrika Büyükeliçiliği, Çin Halk Cum. Konsolosluğu, Kırgızistan Konsolosluğu).

Yabancı personele ait eşya ve araçların Türkiye’ye giriş ve çıkışlarındaki tüm gümrükleme işlemleri yabancı dil bilen, uzman ve deneyimli ekibimiz tarafından zamanında, eksiksiz ve sorunsuz şekilde tamamlanır.

CC plaka ve CD plaka Konsolosluk ve diplomatik araçların Türkiye'ye kaydı sırasında oluşacak gümrükleme işlemlerini kaç günde bitirebiliyorsunuz?

Konsolosluk ve diplomatik misyonun CD plaka veya CC plaka araçların Türkiye’ye trafik kayıt ve otomobil gümrükleme işlemleri 2 işgününde tamamlanmaktadır.

Türkiye'de yaşayan engelli bir yabancıyım. İngilizim ve Fethiye'de Türkiye Emniyeti Yabancılar Şubesi?nden aldığım ikamet belgesi ile yaşıyorum. Sakat ehliyetim var. Türk vatandaşları gibi bende vergisiz engelli otomobili alabilir miyim?

Türkiye’de yabancı emekli olarak ikamet ettiğinizden dolayı siz de Türk vatandaşları gibi vergi ve teminat ödemeden engelli otomobili alabilirsiniz.

Yurtdışından gelen araçların gümrükleme işlemlerini başarı ile yaptığınızı ve bu konuda Türkiye'de örnek bir firma olduğunuzu biliyoruz. Uluslararası araç nakliyesi yapıyor musunuz? Zira gelecek hafta Türkiye'de kullandığım aracımı Belçika'ya göndermek istiyorum.

Firmamız kara, gemi ve havayolu ile uluslararası otomobil nakliyesi konusunda uzman ve deneyimlidir. Uluslararası otomobil nakliyesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi firmamız tarafından hazırlanan www.taxfreecar.net sitesinde bulacaksınız.

Gürcistan'a satmak için Türkiye'den araç satın almak istiyorum, aracın gümrükleme işlemlerini yapıyor musunuz?

Firmamız Türkiye’den yurtdışına satılma veya yurtdışında sahibi tarafında kullanılma amaçlı araçların gümrükleme işlemleri konusunda uzmandır. Ayrıca dünyanın her noktasına uluslararası araç nakliye hizmetleri dahilinde kombine taşıma hizmeti vermekteyiz.
Kullanım için bir tane ya da satmak için birden çok aracın yurtdışı gümrük işlemleri konusunda şahıs ve kurumlara uzun yılların deneyimi ve uzmanlığı ile hizmet etmekteyiz.

Türkiye'de çalıştığım firma tarafından geçici görevle Nijerya'ya tayin edildim ve yurtdışında expat olarak çalışacağım. Türkiye'de bulunan aracımı Nijerya'ya götürüp kullanmak istiyorum, aracın Türkiye gümrükten çıkış ve otomobilin yurtdışı nakliyesini yapabilir misiniz?

Firmamız aracınızın Türkiye’de ilişiğini kesme ve gümrükten çıkış işlemlerini gerçekleştirecek, size uluslararası otomobil nakliyesi konusunda lojistik destek verecek uzmanlık ve deneyime sahiptir.

Türk diplomatım ve Avrupa'da bir ülkenin Türk konsolosluğunda diplomatik misyonda görev için gidiyorum. Yurtdışında araç satın almak istemiyorum ve Türkiye'de bulunan 2008 model aracımı getirmek istiyorum. Aracımın Türkiye'den çıkış işlemlerini ben Türkiye'de yokken yapabilir misiniz?

Firmamız lisanslı gümrük müşavirliği firması olarak gümrüklerde adınıza vekaleten işlem takip etme yetkisine sahiptir. Siz Türkiye’de bulunmasanız bile adınıza gümrük işlemlerini yapabilir, aracınızı İngiltere’ye nakledebiliriz.

Almanya'da çalışan gurbetçi Türk vatandaşıyım. Bu yaz ayında izne gelirken uçakla gelmek istiyorum; ancak sahibi olduğum Ferrari marka lüks aracımı tır ile getirmek istiyorum. Türkiye'de yıllık iznim bitince yine aynı şekilde Almanya?ya dönmek istiyorum

Almanya’dan Türkiye’ye ve aynı zamanda Türkiye’den Almanya’ya otomobil nakliyesi konusunda sadece otomobil taşıyan özel tırlarla kapıdan kapıya teslim şeklinde hizmet veriyoruz. Bu şekilde Almanya Türkiye arası yollarda oluşabilecek olumsuz durumlar ve özellikle sınır kapılarında oluşan beklemelerin önüne geçilmiş oluyor. Size sadece aracınızı Türkiye’de sürmenin ve tatilinizi geçirmenin keyfini yaşamak kalıyor.

Yurt dışından emekli İngiliz vatandaşıyım. İngiltere'den her yıl ilkbahar ayında Fethiye'de bulunan yazlık evime aracımla gelerek 6 ay kalıyorum. Artık yaşlandım ve Türkiye'ye kadar araç kullanmak benim için zor oluyor. Size sorum şu: İngiltere'deki otomobilimi Türkiye'ye getirebilir misiniz?

Aracınızı uluslararası araba nakliyesi kapsamında getirebilir ve 6 ay sonra tekrar İngiltere’deki adresinize geri götürebiliriz. Bu konuda firmamız uzun yıllardan beri profesyonel hizmet sunmaktadır.

Türkiye'de bulunan kedimi yurtdışına göndermek istiyorum. Firmanızın evcil hayvanların yurtdışı edilmesi konusunda deneyimi bulunuyor mu?

Firmamız konuya ilişkin talebinizi karşılayacak deneyim, yetki ve bilgiye sahiptir, ancak evcil hayvanların yurtdışı edilmesi karmaşık bir süreçtir. Zira veterinerlik ve Tarım İl Müdürlükleri’nden izin alınması, akabinde gümrük çıkış işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Talep etmeniz halinde gerekli evrak (aşı, kimlik vb. ) ve sizin vereceğiniz vekaletname ile işlemleri gerçekleştirip kedinizi yurtdışına gönderebiliriz.

Yurtdışına (Almanya'ya) köpeğimle beraber gideceğim. Avrupa'ya taşınacak evcil hayvanlara ilişkin nelere dikkat edilmesi gerekir? Yurtdışına çıkış öncesi alınacak izinleri ve köpeğimin çıkış işlemlerini siz gerçekleştiriyor musunuz?

Yurtdışına çıkışta istenilen belgeler ve yapılması gereken şunlardır:

– Sağlık Karnesi (varsa İngilizce çevirisi)

– Veterinerinizden köpeğin sağlıklı olduğuna dair bir yazı (Türkçe ve İngilizce)

– Kafes

– Ağızlık

– Menşe Şahadetnamesi

– Tarım Bakanlığı?ndan yurtdışına çıkış izni

– Çip bilgileri (Çip takılmış olması zorunludur)

– Kuduz titrasyon testi

Yurtdışı evcil hayvan taşıması ve gümrük çıkış işlemlerinde uzman olan firmamız, yurtdışına çıkış öncesi alınacak izinleri ve köpeğinizin yurtdışı gümrük çıkış işlemlerini en hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlayacaktır.

Ankara'da elçiliğimizde görevli diplomatik misyonuna ait evcil köpek yurtdışına çıkarılacaktır. Ankara'dan Almanya'ya gidecek köpeğin gümrük çıkış işlemlerini yapabilir misiniz?

Köpeğin yurtdışına taşınması işlemleri Türkiye genelinde THY ile sadece İstanbul Atatürk havalimanından gerçekleştiğinden, işlemlerin İstanbul’da yapılması gerekmektedir, firmamız evcil hayvan nakli konusunda ihtiyacınız olan her hizmeti verebilecek bilgi ve deneyime sahiptir.

Türkiye'ye uluslararası bir firmada yabancı personel olarak çalışmak için geliyorum. Kendime ve aileme ait ev eşyalarının Türkiye'ye ithal edilmesinde bilmem gereken en önemli şart nedir?

Evde kullanılabilen oturma, yemek, yatak odaları ve salon eşyası, mutfak takımları ile kişisel bilgisayar ve aksesuarları ve çapları 120 cm. kadar olan (120 cm dahil) uydu (çanak) antenler ev eşyası kabul edilir.

Getirilecek eşyanın, evde kullanılması, kullanılmış olması ve ithal edene ait olması gerekir.

Eşyanın kişiyle beraber, gelişinden 2 ay önce ya da geldikten sonraki 6 ay içinde Türkiye’ye getirilmesi gerekir. TV, radyo gibi bazı elektronik eşyalara bandrol vergisi uygulanır, bandrol vergisi her yıl değişir.

İngiltere'de yaşayan emekli yabancı bir çiftiz ve Antalya'nın Kaş ilçesine yerleşmek istiyoruz. Ev eşyalarımızın gümrükleme işlemlerini hangi ildeki gümrük idaresinde yaptırmamız gerekir?

Ev eşyasının gümrük işlemlerinin ikametinize en yakın gümrük idaresinde yapılması zorunlu değildir, Türkiye’de dilediğiniz gümrükte yaptırabilirsiniz.Tavsiyemiz, ilgili işlemi İstanbul gümrüklerinde yaptırmanızdır.

Ev eşyalarımı yurtdışından Türkiye'ye kapıdan kapıya sistemiyle getirmek istiyorum; ev eşyalarımla beraber kendi kullanımıma mahsus olarak alkollü içki, sigara gibi tekel maddelerini de getirebilir miyim?

Ev eşyasının içinde kendi kullanımınıza mahsus olsa da alkollü içki, sigara gibi tekel maddelerini getiremezsiniz. Türkiye’ye tekel maddelerinin girişine ancak yolcunun yanında ve belirli miktarda olmak koşuluyla izin verilir.

Çalışma amaçlı Türkiye'ye gelecek olan yabancı bir işçiyim. Türkiye'ye gelişimde beraberimde bazı ev eşyalarımı ve zati eşyalarımı da getirmek istiyorum. Vergi ödemem gerekli midir?

Türkiye’ye çalışmak, öğrenim görmek ve emekli olarak yaşamak için gelen yabancılar, beraberlerinde ya da Türkiye’ye gelmeden 2 ay önce veya geldikten sonraki 6 ay içinde getirecekleri ev eşyası ve zati (kişisel) eşya için gümrüğe eşyanın değerine göre değişen oranlarda teminat vererek eşyayı geçici olarak ithal ederler ya da 1 kereye mahsus olmak üzere vergisiz olarak muafen ithal edebilirler.

Türkiye'de çalışan yabancı personelim. Türkiye'de çalışma izni ile çalıştım. Türkiye'ye ilk girişte ev eşyalarımı getirirken gümrük teminat aldı, aynı zamanda getirdiğim aracım için de ayrı bir teminat alındı. Artık Türkiye'den ayrılıyorum. Teminatlarımı

Ev eşyası için Türkiye’ye girişini yaptığınız gümrüğe, aracınız için ise Turing Otomotiv Kurumu’na müracaat etmeniz halinde teminatınızı geri alabilirsiniz. Teminatın geri alınması için eşya ve arabanızın gümrük çıkış işlemlerinin bitmesi esastır.

26 yıldan beri Amerika, New York'ta çalışıyorum ve Türkiye'ye kesin dönüş yapacağım. Türkiye'ye getireceğim ev eşyalarıma vergi alınmadığını duydum; bu doğru mu? Kesin dönüş sırasında yapmam veya bilmem gereken ne var?

Yurtdışından Kesin Dönüş Sırasında Getirilecek Eşyaya İlişkin Şartlar:

Evde kullanılabilen oturma, yemek, yatak odaları ve salon eşyası, mutfak takımları ile kişisel bilgisayar ve aksesuvarları ve çapları 120 cm. kadar olan (120 cm dahil) uydu (çanak) antenlerin naklihane kapsamında vergisiz olarak ithaline izin verilmektedir.

Vergiden muaf olması için eşyanın aşağıdaki özelliklerde olması gerekir:

a) Ev eşyası olmalıdır,

b) Kullanılmış olmalıdır,

c) İthal edene ait olmalıdır,

d) Naklihane suretiyle getirilmelidir,

e) Kişinin beraberinde veya gelişinden 2 ay önce ya da 6 ay sonraki süreler içerisinde getirilip serbest dolaşıma giriş beyanında bulunulmalıdır

Amerika'dan kesin dönüş yaparken ev eşyası naklihane hakkımı kullanırken Türkiye Gümrüklerinin istediği evrak nedir?

Gümrük idarelerince kullanılmış ev eşyasının muafen ithal edilebilmesi için, kullanılmış ev eşyası ithal etmek isteyen kişilerden aşağıdaki belgeler istenir:

a) İkametin nakledildiğine ilişkin mahalli konsolosluklarımızdan alınacak ikamet nakil belgesi.

b) Zayiinden alınmış ve veriliş tarihi 2 yılı doldurmamış yeni pasaportlarda yurtdışında 24 aydan fazla ikamet edildiğine dair konsolosluktan alınan belge.

c) Pasaportunda daha önce naklihane yaptığına ilişkin kayıt bulunan kişilerin muafen kullanılmış ev eşyası ithali yapabilmeleri için, yurtdışında tekrar ikamet tesis ettiğini ve 24 ay kaldıktan sonra tekrar yurda kesin döndüğüne dair konsolosluktan alacağı belge.

d) Eşyaların detaylı paketleme listesi.

Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüş yapacağım ve naklihane hakkımı kullanmak istiyorum. Ev eşyalarımın içerisinde 2 adet televizyon var, Türkiye'de gümrükte eşyaları ithal ederken sorun olur mu? Naklihane eşyasında her eşyadan 1 adet olmak zorunda mı?

Televizyonların kullanılmış olması kaydı ile sorun teşkil etmez. Her eşyadan 1 adet bulunması şartı yoktur.

Amerika'dan kesin dönüş yapacağım ancak internet sitelerinde ve bazı forumlarda naklihane eşyasının kesin dönüşte ithalinde Türkiye'de gümrüklerde çok sorun yaşandığını okumakta ve duymaktayım. Bu doğru mu?

Kesin dönüş işlemlerinde yaşanan sorunlarda Türkiye gümrüklerinin kabahati olmadığını bilmelisiniz. Eşyanın ithali aşağıda sıraladığımız nedenlerle gecikmiş olabilir. Türkiye?de ev eşyası naklihane işlemlerinde gümrükleme süresi, tüm evrakın hazır bulunması ve ev eşyası gümrükleme konusunda uzman bir gümrük müşavirinin kontrolünden geçmiş olması koşuluyla en fazla 3 işgünüdür.

a) Yurtdışında evden eve uluslararası ev eşyası taşıması yapan firmanın Türkiye?deki partner firması gümrük müşavirlik firması olmayabilir. Sadece nakliye yapan bir firma ise uluslararası ev eşyası nakliyesi konusunda mevzuatı bilmediği için yurtdışındaki firmaya gerekli bilgileri vermemiş olabilir. Ayrıca Türkiye?de Gümrükleme işlemlerini sadece Yetkili ve Gümrük bakanlığından izin belgesine sahip Gümrük müşavirlik firmaları yapabilir. Nakliye firmalarının gümrüklerde eşyaların ithalatına ait gümrükleme işlemlerine yetkileri yoktur. Türkiye?de nakliye firmaları genelde eşya sahibinin muhatabı olmayan ve Gümrük müşavirlik derneklerinin her yıl açıkladığı hizmet bedellerinin altında işlem takip eden kişilere yaptırmaya çalışmaktadır. Bu da büyük bir güven sorunu teşkil etmektedir.

b) Amerika?dan kesin dönüş için ev eşyasının çıkışı yapılmadan önce Türkiye?deki son mevzuat araştırılmamış olabilir.

c) Yurtdışından kesin dönüş yapılırken Türkiye gümrüklerinin talep ettiği evrak ve özellikle paketleme listesi gerektiği gibi hazırlanmamış olabilir.

d) Konteynere konan eşya listesinde belirtilmemesine rağmen paketlerde Türkiye’ye girişi yasak ve ev eşyası özelliği taşımayan eşyalar bulunmuş olabilir.

Türkiye'ye yurtdışından kesin dönüş esnasında Türkiye gümrüklerinde sorun yaşamadan naklihane yani yurtdışından kesin dönüş ithalatını yapabilmek için öneriniz nedir?

Kesin dönüş sırasında ev eşyası ithalatında sorun yaşamamak için yurtdışında çıkış işlemlerini yapacak firmanın kapıdan kapıya lojistik hizmeti verip vermediğini, Türkiye?de çalıştığı şirketin TC Gümrük Müsteşarlığına bağlı, yetkili ve lisanlı Gümrük müşaviri olup olmadığını ve sadece ev eşyaları ve kişisel zati eşya konusunda çalışan bir firma olduğundan emin olmanızı öneririz. Ayrıca yurtdışında evden eve uluslararası ev eşyası taşıması yapacak firmanın uluslararası ev eşyası nakliyesi federasyonlarına akredite olmuş bir firma olmasına özen göstermelisiniz.

Şayet kesin dönüş eşyasını evden eve uluslararası nakliyat firması ile taşıtmıyor ve Amerika?dan kesin dönüş veya yurtdışından kesin dönüş lojistik işlemlerini yurtdışında kendi olanaklarınız dahilinde hallediyorsanız bu durumda Türkiye?de ev eşyalarının gümrükleme işlemlerini yapacak gümrük müşavirliği firmasının gümrük müsteşarlığına bağlı ve sadece naklihane, kesin dönüş eşyalarının gümrük işlemlerini yapan, kesin dönüş ve ev eşyaları gümrükleme konusunda deneyim ve referanslara sahip lisanslı gümrük müşavirlik firması olmasını tercih etmeli ve eşyalar yurtdışında çıkmadan önce firma ile ön sözleşmenizi ve avans ödemenizi de yaptıktan sonra bilgi ve belgelerin doğruluğunu paylaşmalısınız. Zira firmamız gibi profesyonelce çalışan ciddi gümrük müşavirlik firmaları anlaşma ve avans ödemeleri yapılmadan bu bilgilerin ancak sadece bir kısmını paylaşmaktadır.

Moskova'da 8 yıldan beri yaşayan bir Türk mühendisim. Ağustos ayında Türkiye'ye kesin dönüş yapmak istiyorum. Moskova'da ve Türkiye'de gümrükleme işlemlerini yapabiliyor musunuz?

Firmamız Rusya Federasyonu’nda oldukça deneyimlidir. Rusya’dan kesin dönüş konusunda size firmamızdan daha iyi hizmet sunabilecek firma bulmanız imkânsızdır.
Zira firmamızın operasyon elemanları, Moskova’da bulunan birçok büyük uluslararası firmanın Türkiye’ye kesin dönüş yapacak veya Türkiye’den Moskova’ya yerleşecek birçok personelin ilgili işlemlerini 10 yılı aşkın bir süredir Türkiye’den bizzat giderek yerinde yürütmekte ve tamamlamaktadır. Bu nedenle müşterilerimize kapıdan kapıya lojistik kontrol hizmeti sunabiliyoruz.

Amerika'da bir üniversiteyi kazandım. Türkiye'de bulunan ev eşyalarımı ve kişisel eşyalarımı Amerika'ya götürmek istiyorum, bu konuda hizmet sunuyor musunuz?

Yetkili ve izinler doğrultusunda hizmet veren, konusunda ihtisaslaşmış olan firmamız; ev eşyalarınızın evden eve uluslararası taşıma kapsamında nakliyesi ve gümrükleme işlemlerini profesyonelce yürütebilir.

Türkiye'de uluslararası bir firmada çalışan üst düzey yöneticiyim. Firmamızın yurtdışında bulunan şubesine atamam oldu; Türkiye'de bulunan eşyalarımı yurtdışına götürmek istiyorum. Bu konuda yurtdışındaki gümrükte sorun yaşamadan eşyalarımı alabilmek için ne yapabilirim?

Tüm ülkelerin gümrük mevzuatı ve kanunları farklıdır. Size Türkiye’de eşyalarınızın çıkışını yapacak firmanın gideceğiniz ülkede acentesinin olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.
Firmamızın dünyanın tüm ülkelerinde iş ortakları mevcuttur. Yurtdışında ev eşyası gümrüklemesi ve kişisel eşya gümrüklemesi konusunda bilgi ve deneyime sahip lisanlı gümrükleme firmasının bulunması ve bu firmalarla çalışılması, eşyanın yurtdışına varışından önce istenilen belgeleri hazırlanmasından dolayı yurtdışında eşyaların ithalinde sorun yaşanmaz.

Yurt dışına taşınacağım; ev eşyalarımla beraber yurt dışında bulunmayan gıda maddelerini (tarhana, zeytinyağı, bakliyat vs.) götürmemde sakınca var mıdır?

Her ülkenin gümrük kanunları farklıdır. Amerika gibi ülkelere gıda maddesi sokulması yasak olmakla beraber, Türkiye’ye gelen biri kendi ihtiyaçları dâhilinde belli oranda gıda ürünü getirebilir.

Çalışmak amaçlı yurtdışına gidiyorum; Türkiye'de bulunan ev eşyalarımı ve Türkiye'de kayıtlı minibüsümü de yurtdışına götürmek ve belirli bir süre sonunda tekrar geri getirmek istiyorum. Türkiye gümrük kanunlarına göre eşyalarımın ve aracımın yurtdışına çıkış işlemlerini yapabilir misiniz?

Yurtdışına eşyalarınızı ve aracınızı ister geçici, ister kalıcı olarak çıkartabilirsiniz. Bu konuda mevcut gümrük yönetmeliği aşağıda tarafınıza sunulmuştur:

Geçici olarak çıkan taşıtlar ve eşya

Madde 550 – Türkiye Gümrük Bölgesinden geçici olarak dışarı çıkarılacak taşıtlar ve gayri ticari nitelikteki eşya aşağıda yazılı şekilde beyana tabi tutulur:

a) İkametgâhı Türkiye’de bulunan Türk ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerin yabancı bir ülkeye geçici olarak çıkaracakları ve en geç üç yıl içerisinde geri getirecekleri kendilerine ait taşıtları için Triptik veya Gümrük Geçiş Karnesi beyanname olarak kabul olunur.

b) Yukarıdaki kişilerin triptik veya gümrük geçiş karnesi ibraz etmemeleri halinde, en geç üç yıl içerisinde aynen geri getirilmek kaydıyla götürdükleri taşıtları için, çıkış işlemlerini yapan gümrük idarelerince 3 nüsha olarak düzenlenen 68 no.lu ekte yer alan Türkiye Gümrük Bölgesi Dışına Çıkan Taşıtlara İlişkin Geçici İhracat Beyannamesi ve Taahhütnamesi ihracat işlemini yapan gümrük idaresine ibraz edilir.

c) Kanunda belirtilen üç yıllık süre sonunda çıkış ayniyetine uygun olarak geri getirilmek kaydıyla yabancı bir ülkeye gönderilecek gayri ticari nitelikteki eşyanın çıkışında yükümlü tarafından 3 nüsha olarak düzenlenecek 69 no.lu ekteki Türkiye Gümrük Bölgesi Dışına Gönderilen Gayri Ticari Eşyaya Ait Geçici İhracat Beyannamesi ve Taahhütnamesi ihracat işlemini yapan gümrük idaresine ibraz edilir.

Alınan bu beyanname ve taahhütnamelerin 1 ve 3 üncü nüshaları gümrüğünde saklanır. 2 nci nüshaları tekrar girişte gümrük idaresine ibraz edilmek üzere yükümlüye verilir.

Taşıt ve eşyanın süresi içinde tekrar getirilmesi halinde, giriş işlemlerini yapan gümrük idaresince çıkış kaydı kapatılır. Taşıt ve eşya çıkış işlemini yapan gümrükten başka bir gümrük idaresinden girişi yapıldığı durumda, kaydın kapatılması için 2 nci nüsha beyanname çıkış işlemini yapan gümrük idaresine gönderilir.

d) Türkiye’deki yabancı elçilikler ile konsolosluklar mensubu bulunan diplomatik statüdeki memurlara ait Türkiye’de trafiğe kayıtlı taşıtların çıkışlarında, sadece plaka numaraları ve modelleri ayrı bir deftere kaydedilir, başka bir gümrük işlemine tabi tutulmaz.

e) Geçici olarak Türkiye’den çıkarılan demiryolu araçlarının çıkış ve girişlerinde uluslararası anlaşma hükümlerine göre işlem yapılır.

Almanya, Duisburg'ta 20 yıldır çalışan işçiyim; Türkiye'ye kesin dönüş yapacağım ve beraberimde araba getireceğim. Bedelsiz ithalat yani naklihane hakkımı kullanmak istiyorum; bu konuda bilgi vermenizi rica ederim.

Yurtdışında herhangi bir ülkede yasal olarak en az 24 ay ikamet ettikten sonra Türkiye’ye kesin olarak dönen Türk vatandaşları, Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten en az 6 ay öncesinden beri adlarına kayıtlı olan, kayıt yapıldığı yıl içinde 3 yaşından eski olmayan (kayıt ve model yılı dahil), kullanılmış motorlu (sürücü hariç en çok 7 oturma yeri olan) veya motorsuz araçlarını, permi hakkı yani bedelsiz ithalat yöntemi ile ithal edebiliriler.

Türkiye’ye dönüşlerinde bedelsiz ithalat ve gümrük müşavirliği işlemlerinde 9ekim uzmanlığından yararlanabilirler. Kesin Dönüş Bedelsiz Oto İthalatı’nda sadece gümrük vergisi ödenmez, ancak ithalat vergilerinin en fazla pay oranına sahip Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi zorunludur. İthal edilen araçların ÖTV ve KDV vergileri aracın model yılına göre yıpranma payı (amortisman) indirimi yapıldıktan sonra kalan bedel üzerinden tahsil edilmektedir. Bu sebeple Bedelsiz Oto İthalatı, hiçbir vergi ödemeden araç ithalatı anlamı taşımaz, sadece Türkiye’ye kullanılmış oto ithalatını sağlar. Bilindiği üzere Türkiye’ye kullanılmış otomobil ithalatı mevcut Gümrük Kanununa göre yasaktır.

Dedem, Fransa'dan malulen emekli oldu. Şimdi Türkiye, Antalya'da yaşıyor ve 6 ayda bir giriş çıkış yapıyor. Seneye kesin dönüş yapmak istiyor. Dönüş yaparken (2017 yılında) permi hakkı ile araç almak istiyoruz. 3 yaşını geçmeyen yani 2015 model bir araba getirebilir miyiz?

Aracı bedelsiz ithalat kapsamında yalnızca KDV ve ÖTV ödeyerek ithal edebilirsiniz. Kesin dönüş bedelsiz oto ithalatında gümrük vergisi ödenmez, ancak ithalat vergilerinin en fazla pay oranına sahip Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ödemek zorundasınız.
İthal edilen araçların ÖTV ve KDV vergileri aracın model yılına göre yıpranma payı (amortisman) indirimi yapıldıktan sonra kalan bedel üzerinden tahsil edilmektedir. Bu sebeple Bedelsiz Oto İthalatı, hiçbir vergi ödemeden araç İthalatı anlamı taşımaz.
Detaylı maliyet hesaplaması ve Araç İthalat Raporlaması isterseniz, yazılı danışmanlık hizmeti kapsamında ücrete tabi olarak hazırlayabiliriz.

7 ay sonra Hollanda'dan kesin dönüş yapmak istiyorum ve permi hakkımı Türkiye'de peşin para satmak istiyorum. Nasıl mümkün olur?

Permi hakkı satışı önceden vardı, ancak artık permi hakkını satmak ya da devretmek gibi şahsi bir kazanç söz konusu değil. Zira bedelsiz hakkı (permi hakkı) ile Türkiye’ye getirilen araçların satışı ve devri 1 yıl boyunca yasak.

Hem Amerikalı, hem Türk olan çifte vatandaşım; bedelsiz ithalat hakkından faydalanıp araba getirebilir miyim?

Hayır, çifte vatandaşlık sahipleri bedelsiz ithalat ile araba getirme hakları sahip değiller.

Bir gurbetçi veya Türk diplomat, yurtdışından kesin dönüşte yurtdışında kullandığı arabasını bedelsiz ithalat rejiminden faydalanmak suretiyle gümrük vergisiz olarak Türkiye'ye getirirse zarar eder mi? Tavsiye eder misiniz?

Başta bilinmesi gereken Türkiye’ye kesin dönüşte getirilen araç için gümrük vergisi ödenmiyorsa da ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) ödenmesinin gerektiğidir. Bedelsiz araçlar bu vergilerden muaf değildir.

‘Bedelsiz İthalat’ kelimelerinden kasıt yurtdışına araç için para transferi yapılmasına gerek olmadığıdır. Yoksa hiç vergi ödemeyecek anlamını taşımaz. 2011 yılı Aralık ayında 16 motor üstü araçların ÖTV vergisine gelen zam doğrultusunda bedelsiz ithalat kapsamında araç getirmenin manası yoktur.

Aracın fiyatına ÖTV ve KDV ekleyerek hesapladığınızda Türkiye?den kullanılmış araç almanın daha kârlı olduğunu göreceksiniz.

Türkiye'ye kesin dönüş yaparken bedelsiz ithalat kapsamında getireceğim aracımın kıymeti nasıl hesaplanmaktadır?

1) Taşıtların Gümrük Kıymetinin Tespiti:

a) İthalat konusu taşıtların kıymeti için öncelikle Müsteşarlıkça ilgili gümrük idarelerine bildirilmiş kıymetler esas alınacaktır.

b) İthal edilmek istenen taşıtların kıymetinin Müsteşarlıkça ilgili gümrük idarelerine bildirilmemiş olması halinde, söz konusu taşıtların kıymeti Türkiye’deki distribütöründen sorulacaktır. Ancak, taşıtın ilk satışına ilişkin yükümlü adına düzenlenmiş konsolosluk onaylı fatura ve ilgili gümrük idaresi tarafından ibraz edilmesi istenilen diğer belgeler gibi mevcut verilere göre fatura kıymetinin uygun olduğunun tespiti halinde distribütöründen sorulması gerekmektedir.

c) Model yılındaki kıymeti tespit edilemeyen standart dışı aksesuvarlar için öncelikle yeni modellerine ait kıymetler esas alınacaktır. Bu şekilde tespit edilemeyen aksesuvar kıymeti için 2. maddenin (b) bendi uyarınca işlem yapılacaktır.

d) Yurtdışı edilmek veya gümrüğe terk edilmek şartıyla, sadece isteğe tabi ve sökülebilir standart dışı aksesuvarların sökülmesi için yazılı başvuru halinde; taleplerin, ithalatı yapacak gümrük idaresince kabulü suretiyle sökülen aksesuvar kıymeti, taşıtın FOB kıymetinden düşülecektir.

2- Taşıtlar Dışında Kalan Eşyanın Gümrük Kıymetinin Tespiti:

a) İthalat konusu diğer eşyanın; faturasında düzenleme yerinin, fatura tarih ve sayısının, satıcının ad ve adresinin, alıcının ad ve adresinin, satış bedelinin, eşyanın cins ve nev’i ile satış birimine göre miktarının, eşyanın birim fiyatının yer alması gerekmekte olup bu bilgileri taşıyan faturanın, gümrük beyannamesinin tescil tarihinden geriye doğru 6 ay içerisinde düzenlenmiş olması şarttır. Bu durumda da öncelikle fatura fiyatının esas alınması gerekmekle birlikte gümrük idaresince bu fiyatın düşük bulunması halinde fatura fiyatı dikkate alınmayacaktır.

b) İthal edilmek istenilen eşyaya ilişkin fatura ibraz edilmemesi, ibraz edilmekle birlikte faturanın yukarıdaki bentte belirtilen şartların tamamını taşımaması veya faturada yazılı fiyatın gerçeği yansıtıp yansıtmadığı hususunda ilgili gümrük idaresince tereddüte düşülmesi halinde, ilgili gümrük müdürünün veya görevlendireceği bir müdür yardımcısının başkanlığında gümrük muayene memurunun bulunduğu en az üç kişilik bir komisyon tarafından, eşyanın piyasa fiyatı ve daha önce ithali yapılan aynı veya benzer eşya için tespit edilen fiyatlar da dikkate alınmak suretiyle eşya kıymeti tespit edilecektir. Bu şekilde tespit edilecek kıymetten amortisman düşülmeyecektir.

3- Yukarıda yer alan maddelere göre model yılındaki kıymeti tespit edilemeyip de eşyanın daha yüksek modeline ait kıymetin tespit edilmesi halinde, bu kıymetten azalan bakiyeler usulüne göre, içinde bulunduğu model yılı hariç, her yıl için %3 indirim yapılmak suretiyle bulunan fiyat eşyanın model yılındaki fiyatı olarak kabul edilecektir.

4- Eski model eşya ve taşıtların yukarıda belirtilen esaslara göre tespit edilen model yılındaki fiyatından gümrük vergilerine esas alınacak fiyatını tespit etmek amacı ile ilk yıl için %20, takip eden yıllar için de azalan bakiyeler usulüne göre %15 oranında 9 yaş dahil olmak üzere 9 yaşa kadar kıymetinin %20’si gümrük vergilerine esas kıymet olarak alınacaktır. İçinde bulunulan model yılı için amortisman indirimi yapılmayacaktır.

Kesin dönüş sırasında Türkiye'ye naklihane hakkımı kullanarak ithal edeceğim arabamın gümrük işlemlerini hangi gümrük idaresinden yapabilirim?

Bedelsiz ithalat kapsamında getirilen taşıtların serbest dolaşıma giriş işlemleri sadece;

– Ankara Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı Ankara Naklihane ve Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğü,
– İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı Yeşilköy Otomotiv İhtisas Gümrük Müdürlüğü,
– İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğü ve
– İzmit Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğüne bağlı Gebze Gümrük Müdürlüğü’nden yapılır.

Top